Ergonomia do salonu. Organizowanie stanowiska pracy.

Ergonomia do salonu. Organizowanie stanowiska pracy.

Wchodząc do każdego salonu fryzjerskiego, pierwsze co rzuca się w oczy to fotele, czy to uniwersalne fryzjerskie, czy z myślą o mężczyznach fotele barberskie oraz lustra. Lustra wszędzie, często w taki sposób by widząc swoje odbicie, móc zauważyć również tył głowy. Daje to wygodny sposób sprawdzania efektu końcowego golenia, czy strzyżenia.

W przypadku kiedy jest się w kolejce, dopiero jest czas by mimochodem rozejrzeć się po otoczeniu. Zapewne pierwsze kroki, skierujemy na miejsce, gdzie można usiąść i zwykle z tego miejsca patrzymy na wyposażenie salonu.

Właśnie po tym można poznać dobry salon kosmetyczny jak i fryzjerski, by stopniowo klienta wprowadzić w większą ilość szczegółów, pozwala to uniknąć przytłoczenia informacjami, czy ofertami. Zwykle strzyżenie męskie zajmuje mało czasu stąd rozpisanie wszystkich działań jakie można wykonać mija się z celem, gdyż zwykle pod jednym hasłem „barber” domyślić się można zakresu funkcji. Nie jest to pojęcie już tak nierozpoznawalne jak kiedyś, a sam zakres działań jest na rynku od bardzo dawna.

W dobrym salonie pomimo, nawet małej przestrzeni, nie odczuwa się tłumu jak jest więcej osób, a dodatkowo z dwóch głównych miejsc jest możliwość rozejrzenia się, często nawet bez ruszania głową na boki. Większość salonów idzie wg tego samego standardu, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy, ale również wyróżnianie się drobnymi szczegółami, którymi nie atakujemy klienta.

GABBIANO KONSOLA FRYZJERSKA Z UMYWALKĄ B085 SZARA

Z „poczekalni” zwykle zwraca się uwagę ułożenie urządzeń, kosmetyków, czy nawet „dostępność” ich podczas pracy. Mężczyźni lubią analizować i bardziej świadomi są „nawyków”, czy schematów podczas pracy, tak dobrym pomysłem w salonie jest znalezienia miejsca na konsoletę fryzjerską, która miałaby dodatkowe półki na przybory, czy segregowanie końcówek do maszyny, a nawet wsparcia pracy w większej formie.

W przypadku klienta, który już siedzi na fotelu, baczniej zwraca uwagę na proces wykonywania pracy fryzjera bądź barbera. Jest to z powodu ostrożności, ale i stopniowemu budowania zaufania między ludźmi. Ludzie zwykle obawiają się ostrych przedmiotów w rękach drugiej osoby, tak do pracy takiej nadają się osoby, które potrafią rozluźnić osobę siedzącą na fotelu.

Tu też odgrywa znaczną rolę ergonomia i przestrzeń, ale również cały proces obsługi klienta. Osoby, które korzystają z usług rutynowo posiadają swoje nawyki jak i wymagania. Gorący ręcznik czy talki fryzjerskie pomimo rzadkiego występowania, tak po już pierwszym odczuciu ich na skórze, oczekujemy podobnego traktowania w innych salonach.

W szczególności w czasach, kiedy bardzo często trzeba znaleźć nowego barbera, bo stary obawia się otworzenia salonu by nie musiał zaraz zamykać. Tu zapewnienie pełnego profesjonalizmu u klienta poniekąd jest niemożliwe, fotele barberskie do lekkich nie należą, ale również wcześniejsze przygotowanie ręczników, czy kremów wymagałoby znacznej torby. A zapewnianie usług „w domu” również wymaga dostosowania pomieszczenia do mebli, urządzeń, ale kto ma pusty pokój w mieszkaniu?

Problem jest mniejszy dla fryzjerów, gdzie wymaga się tylko skracania włosów, a nawet farbowanie „na kolanie” często jest mniej inwazyjne niż golenie brzytwą u klienta, który zaraz zacząłby się kręcić.

Poniekąd pokazuje to istotę i duszę samego salonu, gdzie całe wyposażenie ma zwiększyć komfort dla klienta, by ten mógł się rozluźnić. Tak również dla fryzjera, skraca znacząco czas szukania i sięgania po narzędzia, czy kosmetyki.

W żadnym dobrym salonie, nie ma wszystkich narzędzi na widoku, również ręcznik ma swoje miejsce, tak i kosmetyki, których wybór często jest tak duży, że przypomina niekiedy to łazienkę (w wiadomo w jakiej sytuacji).

Tak w salonie wszystko jest ułożone, bo każdy lubi przebywać w czystym i zadbanym pomieszczeniu (w szczególności u kogoś), ale też z wiedzą, którą może zobaczyć, że wszystko co wg niego jest potrzebne jest łatwe do sięgnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *